Wiadomości biznesowe

Kaufland sięga po odnawialne źródła energii – pierwsza fotowoltaika na dachu sklepu

Wrocławski sklep Kaufland przy ulicy Długosza jest pierwszym punktem należącym do sieci, który został wyposażony w panele fotowoltaiczne. Montaż instalacji na dachu marketu został już ukończony, a urządzenia zostaną uruchomione jeszcze w sierpniu. Według wstępnych szacunków rozwiązanie wykorzystujące OZE zaspokoi kilkanaście procent rocznego zapotrzebowania marketu na energię elektryczną.

SMS o zwolnieniu lekarskim i PUE

Już ponad 1,8 mln zwolnień lekarskich wystawili medycy z Mazowsza od początku tego roku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina pacjentom, że mogą otrzymywać powiadomienia o wystawionych im zwolnieniach SMS-em lub e-mailem.

Prace na placu budowy STOP SHOP Zielona Góra rozpoczęte

Po otrzymaniu pozwolenia na budowę STOP SHOP Zielona Góra, IMMOFINANZ – właściciel tej marki parków handlowych wybrał firmę MIRBUD S.A. jako generalnego wykonawcę dla tego projektu. Plac budowy został oficjalnie przejęty przez wykonawcę, a prace budowlane rozpoczęte. Otwarcie parku handlowego, z łącznie 12 sklepami na dostępnej powierzchni pod wynajem prawie 6.700 m kw., planowane jest na wiosnę 2022 roku.

Lokalne mikrokosmosy, czyli po co mniejszym miastom centra handlowe?

Odwiedzamy je średnio kilka razy w miesiącu. Robimy w nich zakupy, polujemy na promocje lub po prostu szukamy rozrywki. Centra handlowe wrosły już na stałe w polski krajobraz, nie tylko ten wielkomiejski. Według danych CBRE najwięcej centrów i parków handlowych buduje się obecnie w małych miastach. Zdaniem analityków miasta małe i średnie to miejsca o największym potencjale dla rozwoju tego typu placówek. Dlaczego centra handlowe są potrzebne właśnie małym ośrodkom?

Polska potrzebuje strategii promocji szczepień ochronnych

Rosnąca niechęć do szczepień, szerzące się fałszywe informacje (tzw. fake news), akcentują pilną potrzebę podniesienia poziomu świadomości i wiedzy na temat profilaktyki chorób zakaźnych. Światowa Organizacja Zdrowia wśród 10 największych zagrożeń dla zdrowia na świecie, wymieniła aż 5 mających związek z chorobami zakaźnymi. Raport „Razem przeciw chorobom zakaźnym. Strategia na rzecz podniesienia poziomu wyszczepialności” zawiera informacje, jak promować profilaktykę zdrowotną, wpisaną w indywidualne zakresy obowiązków wszystkich pracowników ochrony zdrowia.

Wakacje 2021: Polacy wyruszą na wczasy samochodem, samorządy przygotują dodatkowe miejsca parkingowe

Warszawa, 28 czerwca 2021 – Na tegoroczne wakacje Polacy wyruszą samochodem – przewidują przedstawiciele urzędów miast, gmin oraz urzędów marszałkowskich, zajmujący się turystyką i promocją – wynika z ankiety* przeprowadzonej przez Avis Polska, jedną z wiodących marek wynajmu samochodów. Znaczna część samorządów przygotowuje w związku z tym dodatkowe miejsca parkingowe. Z kolei bezpieczeństwo i komfort podróży zwiększą inwestycje w infrastrukturę, które wykonano na przestrzeni ostatniego roku.

Rekordy sprzedaży złota w wielu krajach Złoto nadal jednym z najbardziej popularnych celów inwestycyjnych

Zainteresowanie złotem na światowych rynkach jest obecnie ogromne. W Niemczech w 2020 roku sprzedano go najwięcej w historii – 163 tony, czyli o ponad 20 ton więcej niż w rekordowym 2011 roku.  Z kolei w USA popyt na złoto w 2020 roku okazał się trzykrotnie wyższy w porównaniu z 2019 rokiem i ukształtował się na poziomie 66,4 tony. Rekordy padły też w Turcji – tam sprzedano 121 ton, i w Kanadzie – 7,6 tony. Podaż stara się nadążyć za popytem. Rafinerie, przetwarzające złoty kruszec, pracują pełna parą. Tempa nie zwalniają centra logistyczne, również to we Frankfurcie - największe w Unii Europejskiej - które niedawno zmagało się z falą zachorowań COVID-19. Samoloty ze złotymi sztabkami latają rzadziej, ale konwoje z cennym ładunkiem mkną autostradami – tak złoto jest transportowane m.in. do Polski. Kruszec stał się popularną alternatywą do inwestowania, także nad Wisłą.

Fotowoltaika w Polsce – rozwój rynku

Branża fotowoltaiczna to dynamicznie rozwijający się sektor odnawialnych źródeł energii w Polsce. W ubiegłym roku Instytut Energetyki Odnawialnej prognozował, że obroty na rynku fotowoltaiki wzrosną w stosunku do poprzedniego roku nawet o 25 proc. i przekroczą 5 miliardów zł. Rozwiązaniami fotowoltaicznymi są zainteresowane zarówno instytucje publiczne, firmy, jak i klienci indywidualni.

Dworzec Wałbrzych Główny odzyskał historyczne piękno

Komfortowy, funkcjonalny, przyjazny podróżnym i środowisku, a do tego poddany renowacji z dbałością o najmniejsze historyczne detale – taki jest dworzec Wałbrzych Główny po zakończonej przebudowie. Dziś skorzystali z niego pierwsi podróżni.